atel Endüstriyel Görüntü İşleme, Ölçüm ve Kontrol Sistemleri


Nem Ölçümünde Mikrodalga Teknolojisi

ana sayfa → franz ludwig gmbh

Mikrodalga Ölçüm Yöntemi

Mikrodalga Ölçüm Yöntemi, Çalışma Prensibi

Mikrodalga ölçüm yöntemi, malzeme nemi ölçümünde 20 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır.

Kendi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Ludwig'in geliştirdiği ürünler, farklı endüstri sektörlerindeki çalışma ve üretim koşullarının iyileştirilmesini sağlamıştır.

Ludwig'in geliştirmiş olduğu Mikrodalga Ölçüm yöntemi, bu alandaki sistem geliştirmelerinin, temel ölçüm tekniğini oluşturmaktadır. Kendi tesislerinde gerçekleştirdiği geliştirme ve üretim sayesinde “Made in Germany” kalite özelliğini karşılayarak, müşterilerine uzun vadeli temin ve destek garantisi vermektedir.

Sensör, ölçülecek malzemeye su moleküllerini titreştiren bir mikrodalga sinyali gönderir. Sonuç olarak, enerji çıkışından belirli bir miktarda enerji çekilir. Bu da ölçülen ortamdaki su moleküllerinin oranına karşılık gelir. Gönderilen enerji miktarının geri kalanı tekrar ölçülür. Ortaya çıkan bölüm, mevcut neme orantılı bir sinyal verir. Mikrodalga nem ölçümünün tamamen güvenli olduğuna dikkat edilmelidir.

Mikrodalga ölçümü, geniş bir nem aralığı için doğrusaldır. Böylelikle mikrodalga nem sensörleri yüksek nemli malzemelerde bile kesin sonuç garantisi vermektedir.

Ölçüm sinyalinin nüfuz etme derinliğinin 50-100 mm olması, tüm yığının nem ölçümünün değerlendirilebilmesi bakımından yeterlidir.

Mikrodalga teknolojisi kullanılması sayesinde, malzeme mineral yapısındaki değişmeler gibi dış etmenler, ölçümü herhangi bir şekilde etkilemez. Gerek dielektrik metodu, gerekse de diğer ölçüm metotlarında olduğu gibi, mikrodalga ölçüm metodunda da, kesin ölçüm sonuçları elde edilebilmesi için sabit yoğunluk ve basınç koşulları gereklidir.


  • header
  • header
  • header
  • header
Back to top
 ©  2012 atel endüstriyel görüntü işleme ölçüm ve kontrol sistemleri
Tüm Hakları Saklıdır.